בשנת 2008 נפתח הגרופון. אתר המצליח ביותר בתחום הדילים באינטרנט. גוגל רצו לרכוש אותם ב-6 מיליארד דולר כי ראו בזה הזדמנות עסקית מצוינת. בשנת 2010 התחילו לפתוח אתרי דילים גם בישראל. תחום מאוד מצליח ורווחי.

אז מה זה אתר דילים וקופונים.

 

 

אתר בו ניתן לרכוש מוצרים ב-50% ועד 90% הנחה. בית עסק מפרסם מוצר מסוים באתר הקופונים במחיר רצפה, מגביל מראש את קמות הקופונים ומחכה ללקוחות. אנשים שנכנסים לאתר קופונים, רוכשים את המוצר במקום ומקבלים קופון (בדואר או לאימייל) והולכים עם הקופון הזה לבית עסק על מנת לקבל את המוצר שהם כבר רכשו. אתר קופונים מקבל אחוז מהמכירות.

מה נותן אתר הקופונים לבית עסק

 

אתר קופונים מזרים לבית עסק כמות מוגדרת מראש של לאנשים שלא יהפכו ללקוחות נאמנים. למה אני אומר שהם לא יהפכו ללקוחות נאמנים?
 
1. לקוח רוכש מוצר בכמעט חינם. למה שהוא יחזור לאותו בית עסק במטרה לרכוש משהו אחר במחיר המלא. עדיף שוב פעם לבדוק באתרי קופונים, לעשות השוואת מחיר באתרי השוואת מחיר ולרכוש את המוצר במחיר הטוב ביותר.
2. למוצר הנרכש בכמעט חינם אין ערך. הדבר גורם ליחס שלילי כלפי בית עסק. ההרגשה היחידה שמלווה רכישה כזאת היא – קניתי בזול – דפקתי אותם.

פרסום באתרי דילים הינו פרסום יקר

לצורך הדגמה נכך דוגמא מאחד האתרים.
 
"רק 195 ₪ במקום 390 ₪ ללילה לזוג + ארוחת בוקר במלון בגליל העליון".
הנחה של 50%. זאת אומרת שכל לקוח עולה למלון 195 ₪. נרכשו 309 קופונים. זאת אומרת שמלון השקיע 60,255 שקל לשיווק באינטרנט במטרה להזרים למלון 309 לקוחות. שישים אלף שקל לפרסום באינטרנט! 309 לקוחות! זה לא פרסום זה בזבוז תקציב פרסומי. זה לא קידום מכירות בעזרת מבצעים (30% או 1+1) כאשר לקוח בסופו של דבר רוכש מוצרים נוספים ומתרשם מהמקום ורמת השירות.

כמה כסף צריך בשביל להשקיע בשיווק באינטרנט במטרה להביא 309 אנשים למלון?
 
 
3 שקל לקליק. חמישים לקליקים ביום במשך חודש נותנים לנו 1550 קליקים בעלות של 4650 שקל. אם יש למלון אתר איכותי, עמוד איכותי בפייסבוק, עמוד נחיתה מקצועי, ניתן למכור ל-309 אנשים. אבל במקרה הגרוע ביותר, נוכל למכור ל-30 אנשים.

 
מילות מפתח: מלון (1.85), מלון בגליל העליון (2.10), מלונות (2.10), מלונות בצפון (2.55). 15 קליקים ביום בכל אחד מהמילים: 516 שקל. או 15996 שקל לחודש. כמה אנשים יבקרו באתר של המלון ויוכלו לרכוש חבילה זוגית לסוף שבוע? 1860 לקוחות פוטנציאליים. כמה קשה למכור לבן אדם שמעוניין בשירות שלך? בכלל לא.

קידום האתר בגוגל ופייסבוק

 
בהשקעה של 3000 לחודש חצי שנה ניתן לקדם את אתר האינטרנט של המלון בתוצאות חיפוש בגוגל ולקדם את עמוד של המלון בפייסבוק. השקעה קבועה בקידום בגוגל בפייסבוק תספק למלון הזרמה קבועה של הלקוחות. השקעה עמוד של בית עסק בפייסבוק תספק למלון אפשרות לשמור על נאמנות של הלקוחות.

לסיכום

אתרי דילים וקופונים מאוד משתלמים ללקוחות, אך בכלל לא משתלמים לבתי עסק שמעוניינים בשיווק באינטרנט. ישנם דרכים טובים יותר, יעילים יותר ומשתלמים יותר לפרסם בית עסק באינטרנט ולהגדיל רווחים.